bacalarte

centrum kultury

Prace dekonstrukcyjne

Agata Borowa

do 25.07.2022

Agata Borowa

Prace dekonstrukcyjne

 

Tekst kuratorski:

Dekonstrukcja spojrzenia: Agata Borowa
Malarz Apelles już w starożytności był podziwiany za swój realizm. Maksyma Ut pictura poesis (łac. poezja powinna być jak malowidło) naznaczyła znaczną część naszej historii. Przyszłość malarstwa była przedmiotem debaty między figuracją a abstrakcją. Teraz w twórczości Agaty Borowej znajdujemy poezję uczynioną malarstwem i malarstwo uczynione poezją, jednak tutaj poezja nie jest już narratorem. Zatrzymuje się, analizuje swój przedmiot, odtwarza się w nim. Hiperrealizm doprowadzony do kwintesencji, zbliżający się do abstrakcji. Wyzwanie, by namalować niemożliwe, w którym artystka zanurzyła się kilka lat temu, radykalnie zmieniając swój styl, ale zachowując jego istotę, tło, głębię.

Kiedy zbliżamy się do obrazów Borowej, wydaje nam się, że czujemy dotyk płótna, jego fakturę. Czujemy też ślady stóp, fałdy, ślady. Dostrzegamy doświadczenia, które subtelnie zaznaczyły się na ich powierzchni. Miejsca, które zostały naznaczone zatartymi znakami tożsamości. Ślady, które codziennie są wymazywane, ale które Borowa uwiecznia z cierpliwością i perfekcją, skupiając się na tym, czego nikt nie zauważa, aby zaprosić nas do refleksji. W ten sposób gry wizualne są tak subtelne i doskonałe, że wydaje nam się, że dotykamy ich wzrokiem.
W jej pracach odkrywamy wewnętrzne piękno prostoty. Odciski palców, brokat, minimalne gesty. Malowane z dbałością o szczegóły.

Formaty duże, małe, okrągłe lub kwadratowe. Bywają też zabawne: jak to płótno, które zwija się, imitując podobne na własnej powierzchni. Realizm wyniesiony do kwadratu. Mrugnięcie okiem w stronę prawdy i podstępne spojrzenie.
Przeszłość powraca w postaci przedmiotu. Przedmiot staje się relikwią. Relikwia jest pokryta warstwami, cieniami, udawanymi fałdami. Przeszłość otwiera się, zamyka, zagina, ciemnieje, przedstawia się w formie książki: przegląda się ją, przewraca kartki, a patyna jeszcze długo potem je interpretuje.

Przeszłość powraca także w relikwiach w postaci włosów. To włosy dziewczynki zbierane z miłością przez jej ojca. Przez lata przechowywane w małych torebkach. Skatalogowane tak, jakby to były największe skarby. Cenna pamiątka podniesiona do rangi przedmiotu kultu, wiecznej pamięci. Dziewczynki, która teraz jest artystką. Kto wraca do wspomnień, odkurza je, daje im należne miejsce. Artystka, która obecnie zdaje się malować pędzlami o pojedynczym włosiu, jak Jan van Eyck, którego realizm, aby go przyswoić, wymaga lupy i nieskończonego czasu kontemplacji.

Teraz praca Agaty Borowej przynosi nam, z taką samą precyzją, wizję, która wymaga raczej teleskopu niż szkła powiększającego. Teleskop, który w tym, co zostało sfilmowane, zbliża się do najbardziej radykalnego momentu, najbliższego między sztuką a nauką. I wtedy spojrzenie z bliska kształtuje się w taki sam sposób jak spojrzenie z daleka. A aura stworzona przez oko, przefiltrowana przez naszą psychikę, pojawia się ponownie jako test laboratoryjny. Bo wszystko jest takie samo, nawet jeśli nic nie jest takie samo.
Sztuka konstruuje, a czasem trzeba ją zdekonstruować. Zapraszamy na te prace dekonstrukcyjne Agaty Borowej. Nie pomiń żadnego szczegółu.
 

 

Inés R. Artola

 

 

 

Agata Borowa

Agata Borowa (ur. w Białymstoku) artystka wizualna, zajmuje się głównie malarstwem oraz grafiką użytkową. Absolwentka malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz architektury wnętrz na Politechnice Białostockiej. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. Miejsce Projektów Zachęty, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa; Galeria Arsenał, Białystok; BWA Zielona Góra; Galeria Labirynt, Lublin; Galeria m2, Warszawa; Galeria Bielska BWA; Galeria Platan, Budapeszt). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, 2006). Brała udział w rezydencjach i plenerach w Polsce oraz za granicą (Galeria Labirynt, Lublin; Genua, Włochy; Mojacar, El Bruc, Hiszpania; Kowno, Litwa).
Od 2001 roku współtworzy grupę Siostry Borowe.
W 2015 otrzymała EEA Grants na realizację projektu “Uzajo” – cyklu warsztatów wielojęzycznych. Zajęcia miały miejsce w Norwegii, Islandii oraz na polskich pograniczach (Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie; Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu, Fundacja Villa Sokrates w Krynkach; Dom Kultury w Krasnopolu; Dom Litewski w Sejnach).
Mieszka w Warszawie.

Agata Borowa

Agata Borowa (born in Bialystok, Poland) is a visual artist who mainly works with painting and graphic design. She received her MFA from the Academy of Fine Arts in Warsaw and BA from the Interior Design Faculty at the Bialystok Polytechnic. Her works have been exhibited at solo and group shows (eg. Zacheta Project Room, Centre for Contemporary Art, Warsaw; Arsenal Gallery, Białystok; BWA Gallery Zielona Góra; Labirynt Gallery, Lublin; m2 Gallery , Warsaw; Bielska Gallery; Platan Gallery, Budapest). Borowa has been awarded two scholarship of the Minister of Culture and National Heritage (2011, 2006) as well as a number of Artist In Residency Programs and plein-airs  (Lublin, Poland, Genoa, Italy, Mojacar, El Bruc, Spain, Kaunas, Lithuania).
Agata is a co-founder of Borowe Sisters Group.
​In 2015, she received EEA Grants for the implementation of the project “Uzajo” which consisted of a series of multilingual workshops. The project was carried out in Norway, Iceland and on the Polish borderland (Świetlica – Political Critique, Cieszyn; Gallery BWA Sokół, Nowy Sącz; The Foundation Villa Sokrates, Krynki; Dom Kultury, Krasnopol; Dom Litewski, Sejny).
She lives in Warsaw.

Artist Talk | Agata Borowa „Prace dekonstrukcyjne” w Bacalarte

Opening “prace dekonstrukcyjne” by Agata Borowa w Bacalarte.

Plakat

Artworks

Agata Borowa

Close Menu
error: Content is protected !!